צמחונים ונהנים

תוכן עניינים
סכיני מטבח

אנחנו אלופים בלחפש מתכונים לארוחות שישי, אך בדרך מחמיצים כמה מהארוחות הלא פחות חשובות במהלך השבוע. בין אם אתם אוכלים ארוחת צוהריים בבית או בעבודה, או שאתם דווקא נוהגים לאכול ארוחת ערב חמה – תמיד כדאי לגוון. במידה ואתם צמחונים, יתכן וזה יהיה מעט יותר מאתגר, אך הכנה של לזניה חלבית טעימה או כרוב ממולא לצמחונים יכולה להיות סיפור הצלחה.

מיהו צמחוני?

לפני הכל, כדאי להגדיר מיהו צמחוני. צמחוני ייחשב מי שנמנע מאכילת בשר אך כזה שאוכל מוצרי חלב וביצים (בשונה מטבעוני). הצמחונים עצמם נחלקים לכאלה שנוהגים לאכול דגים ולכאלה שנמנעים גם מדגים לחלוטין. כדי להכין ארוחת צוהריים או ארוחת ערב עשירה אשר מתאימה גם לצמחונים, מאוד כדאי לחשוב על הכנה של מאכלים "רגילים" עם טוויסט צמחוני. כך למשל כרוב ממולא לא חייב להיות ממולא בבשר, וגם לזניה חלבית כמובן. נכון, מי שהתרגל לאכול את המאכלים האלה בגרסה הלא צמחונית שלהם, יצטרך ככל הנראה להתרגל. מהר מאוד תגלו שאפשר להכין את המנות האלה בצורה מהירה ופשוטה עם טוויסט נטול בשר.

להחליף בלי להתבלבל

אם גם אתם נרתעים מצירוף המילים "תחליפי בשר", תדעו שאתם לא לבד. יחד עם זאת, קיים כיום מגוון עשיר וטעים של תחליפי בשר מסוגים שונים, אשר משמשים למטרות שונות בבישול. הטעמים של מוצרים שמחליפים בשר מאוד השתפרו בעשור האחרון, וללא ספק תוכלו להכין כרוב ממולא טעים ביותר עם תחליף סויה. אם אתם מתכוונים להכין לזניה חלבית, תוכלו לעשות שימוש בטופו מסוגים שונים. יש מי שמעדיפים טופו רך, במרקם הדומה למרקם של גבינה, ויש מי שדווקא אוהב טופו במרקם קשה יותר. כך או כך, כל סוג של טופו בו תבחרו על מנת להעשיר את מנת הלזניה שאתם מכינים יוכל לשדרג את המנה. שימו לב שלא כל צמחוני אוהב את הטעם או את המרקם של טופו, על צורותיו השונות. ניתן כמובן לבחור בתחליף אחר, שונה בטעמו, או לנסות לבחור טופו של מותג שונה או עם תיבול שונה כדי להוסיף למנת הלזניה. לא בטוחים אם אתם שייכים למחנה חובבי הטופו או דווקא למי שפחות מתחבר? כדאי לנסות להכין מנה פשוטה עם טופו על מנת לבדוק אם טופו בתוך לזניה חלבית או בתוך כרוב ממולא הוא משהו שאתם יכולים לאכול בהנאה.

כדאי לקחת בחשבון, שבין אם אנחנו מכינים כרוב ממולא צמחוני או לזניה חלבית, המשמעות של מנה צמחונית איננה בהכרח שמדובר במנה דלה בקלוריות. במידה ואתם מקפידים על תזונה מסוימת או שאתם בתהליך הרזיה, חשוב לשים לב כיצד אתם מכינים את המנה ואיך אתם נמנעים מלהוסיף לה קלוריות מיותרות. גם מנת הכרוב הממולא התמימה ביותר יכולה להתגלות ככזאת שיש בה אחוזי שומן גבוהים או כמות פחמימות גבוהה.